genel-merkez
“Siyonist işgal ve küresel kapitalist hırs”ın kazanmaması için MEZHEP KAVGASINA SON!
ORTA AFRİKA CUMHURİYETİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİNE KARŞI UYARIYORUZ

  

 

Aralık ayı başında Fransa, egemen devletlerin ve egemen devletlerin işlerini gören uluslararası üst kuruluşların da rızası ile Orta Afrika Cumhuriyetindeki asker sayısını birkaç gün içerisinde 600'den 2500'e çıkarmıştı.

Fransa bu davranışıyla yıllardır fiilen sürdürdüğü işgalini resmi boyuta dönüştürmüş oldu. Fransa'nın ülke içindeki güvensizlik ortamını ve Müslüman gruplarla Hristiyan grupların çatışmasını bahane ederek gerçekleştirdiği bu işgal, çatışmaları sona erdirmediği gibi taraflar arasında adaletsiz sürdürülen silahsızlandırma politikaları ile Müslümanları korunmasız bıraktı ve açık hedef haline getirdi.

Ardından ülkede karışıklıkların önlenememesi üzerine Hollanda BM marifetiyle Orta Afrika Cumhuriyetine 300 kişilik bir birlik göndereceğini açıkladı. Ülkede sükunetin sağlanamaması, işgal güçlerine yapılan ihbarların ülkede bir Müslüman avına dönüşmesi, Müslüman grupların ellerindeki silahlar alınırken Hristiyan unsurlara dokunulmaması çeşitli şehirlerde Müslümanlara yönelik katliamların yapılması; bununla birlikte barınma ve gıda ihtiyacının temini için gerekli önlemlerin alınmaması ülkenin kaos ortamından çıkmasının yakın vadede mümkün olmadığını göstermektedir. Orta Afrika Devlet Başkanının istikrarın sağlanamaması üzerine istifa edeceğine dair açıklaması da tansiyonu düşürmeye yeterli olmamıştır.

Birleşmiş Milletlerin (BM) hazırladığı ve önümüzdeki günlerde BM gündemine gelecek raporda; sadece son bir kaç gün içinde Başkentte 40 kişinin öldürüldüğü, yargısız infazların, cinsel şiddet, kötü muamele, tecavüz, gözaltında kayıp gibi insan hakları ihlallerinin sürdüğü ve Müslüman milislerin tek taraflı olarak silahsızlandırılmasının Hristiyan militanların saldırılarına karşı Müslümanları savunmasız bıraktığı belirtilmektedir.

Ülkede düzenin tesisi için bir grubun diğer grubu yok etmesine, yargısız infaz yapmasına, baskı ve şiddet yolu ile otoritenin sağlanmasına yönelik uygulamalar ancak yeni ve daha büyük bir kaos sonucunu doğuracaktır.

BM gibi, 'dünyanın efendileri'nin veto hakkını çıkarları ekseninde fütursuzca kullandığı organizasyonların alternatifsizliğinin bugüne kadar doğurduğu ve bugünden sonra doğuracağı olumsuzlukları telafi etmek için alternatif ve adaleti üstün tutacak üst kuruluşların temini elzemdir. Bu bağlamda Orta Afrika Cumhuriyetinde yaşanan kaos ortamının giderilmesi için başta İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) olmak üzere, uluslar üstü insan hakları örgütlerinin ve organizasyonlarının sorumluluk üstlenmesi gerekmektedir.

Başta BM ve İİT olmak üzere uluslar arası ve uluslar üstü mekanizmaları, Orta Afrika Cumhuriyetinde gerçekleştirilebilecek katliamlara karşı uyarıyor, bu katliamın gerçekleşmesine "izin" verilmemesi hususunda bütün tarafları sorumlu davranmaya davet ediyoruz.

 

 

Üstün BOL

MAZLUMDER Genel Başkan Yardımcısı 

 

 

FAALİYET BİLGİLERİKategori Adı BASIN AÇIKLAMALARITarih 2014-01-15
Okunma Sayısı : 357
Şube ve Temsilcilerimiz
genel-merkez
İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği - MAZLUMDER GENEL MERKEZ
Adres: Mithatpaşa Caddesi No: 62/4 Kızılay/ANKARA
E-posta: info@mazlumder.org | Telefon: +90 (0312) 418 1046 | Faks: +90 (0312) 418 7093

Ziyaretçi Sayımız : 1045268

beyaz.net, bilisim, network, web uygulamalari